اگر به اطراف خود نگاهی کرده باشید، صدها کالای مختلف می¬بینید که ساخت کشور ایران نیستند. از آن جایی که بسیاری از این کالاها به صورت عمده تهیه میشوند، شاید برای شما سوال پیش بیاید که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر به ایران آمده اند؟ امروزه راه های مختلفی برای جا به جایی بار در دنیا وجود دارد که هر کدام از این روش¬ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال یکی از این راه‌ها استفاده از کشتی برای جا به جایی بار است.

جا به جایی بار توسط کشتی علیرغم ایمن بودن و هزینه کم، یک عیب بزرگ دارد و آن مدت زمان طولانی حمل بار است. روش دیگری که این مشکل را حل کرده، نوع خاصی از حمل و نقل هوایی است. برای درک بهتر این نوع حمل بار باید بدانید که کارگو چیست.

این نوع خدمات مخصوص کالا های تجاری بدون محدودیت وزن و ابعاد برای صادرات یا واردات کالا و مورد استفاده کسانی است که محموله هایی با ابعاد و وزن بالا ، به کشور های دیگر ارسال و یا از سایر کشورها وارد می نمایند . در این سرویس که به اشکال مختلف : (AirPort to AirPort ، Door to AirPort ، Door to Door) موجود است ، بنا به نیاز مشتری محموله از مبدا مورد نظر تحویل گرفته شده و بسته به درخواست ایشان در مقصد و یا در نزدیکترین فرودگاه بین المللی دارای گمرک مقصد ، تحویل داده خواهد شد. زمان تحویل در این سرویس کمی طولانی تر از سرویس اکسپرس می باشد اما هزینه آن با اختلاف چشمگیری کمتر است.

تفاوت فریت بار با کارگو

یکی از اصطلاحاتی که افراد بسیار زیادی آن را با کارگو اشتباه می¬گیرند، فریت بار است. فریت بار هم نوعی حمل بار با هواپیما محسوب می¬شود اما کاملا از نظر ماهیت با کارگو متفاوت است. برای توضیح فریت بار اجازه بدهید که مثالی برای شما بزنیم.

تصور کنید شما قصد دارید به یک سفر خارجی بروید و مقداری بار به همراه خود دارید. شرکت¬های هواپیمایی فقط اجازه حمل وزن محدودی از بار را به شما می¬دهند و بیشتر از آن حد نمی¬توانید باری را جا به جا کنید. اگر وزن بار شما از حداکثر وزن مجاز بیشتر باشد، باید به فکر استفاده از فریت بار باشید. فریت بار نوعی حمل و نقل هوایی است که فقط برای مسافران انجام می¬شود. حال با توجه به توضیحی که درباره کارگو دادیم، مشخص می¬شود که تفاوت کارگو با بار در چیست. کارگو فقط برای بارهای تجاری استفاده می¬شود و مسافران که قصد حمل بار را دارند فقط باید از فریت بار استفاده کنند.

این تفاوت، اولین و مهم¬ترین تفاوت بین کارگو و فریت بار بود. این دو روش از نظر قیمت، فرآیند¬های ارسال و تحویل و همچین گرفتن مجوزهای مختلف با هم تفاوت¬های بسیار زیادی دارند. شما باید با توجه به وضعیت مورد نظر خود تصمیم بگیرید که از کدام یک از این دو روش استفاده کنید. اگر شما مالک یک شرکت تجاری هستید و در یک سفر خارجی چند کالای محدود و کم¬ وزن برای خود یا شرکت خود خریده ¬اید، احتمالا می¬توانید از همان فریت بار استفاده کنید چرا که کارگو بیشتر برای کالاهایی با حجم بالا استفاده می¬شود.ما در شرکت ستاره آبی دریا قادر به حمل بار سنگین هوایی، حمل مایعات، حمل انواع باتری، حمل کالاهای خطرناک، حمل Door To Door و سرویس حمل اسناد هستیم .

عوامل موثر بر هزینه کارگو

حال که دیدیم کارگو چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می¬گیرد، بهتر است که به عوامل موثر بر کارگو نگاهی بیاندازیم چرا که هزینه در این روش حمل بار به دلایل مختلف، مسئله¬ای مهم محسوب می¬شود و درک اشتباه از این مسئله باعث می¬شود که میلیون¬ها تومان ضرر به شما برسد.

وزن و ابعاد

بدون شک اولین عامل موثر بر هزینه کارگو، وزن کالای شما است که مهمترین آن نیز هست. هر چقدر که وزن کالای شما بیشتر باشد، هزینه کارگو بیشتر خواهد بود و هر چقدر کالای شما سبک¬تر باشد، پول کمتری باید برای این نوع حمل بار بپردازید. مولفه دیگری که در هزینه این نوع روش حمل موثر است، ابعاد کالا است. ابعاد نیز اثری مشابه به وزن روی هزینه کارگو دارد. هر چقدر که ابعاد کالای موردنظر شما بزرگتر باشد، هزینه بیشتری باید برای کارگو بپردازید. اندازه کالاها و چگونگی محاسبه ابعاد و تاثیر آن در قیمت در هر شرکت حمل بار هوایی متفاوت است.

فاصله هوایی

عامل مهم دیگری که روی قیمت کارگو اثر دارد، فاصله هوایی بین کشور مبدا و مقصد است. بدیهی است که فاصله هوایی با فاصله زمینی کاملا متفاوت است و دو کشور ممکن است که فاصله زمینی کمی داشته باشند ولی فاصله هوایی آن‌ها به دلیل نبود مسیرهای مستقیم، طولانی باشد و یا حداقل بیشتر از فاصله زمینی باشد. بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات و واردات تازه کار هستند، این مسئله را در نظر نمی¬گیرند و متحمل ضرر زیادی خواهند شد.

نوع کالا

شاید برای شما سوال که ارتباط نوع کالا با هزینه کارگو چیست. در بسیاری از کشورها قیمت¬های متفاوتی برای هزینه کارگو تعیین می¬شود. به عنوان مثال کالاهایی که در برابر ضربه حساس هستند ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند. این تفاوت قیمت هم ممکن است توسط نهادهای دولتی تعیین شود و هم ممکن است که شرکت¬های ارائه دهنده خدمات کارگو چنین تفاوت قیمتی را ایجاد کنند.

قوانین کشور مبدا و مقصد

علاوه بر مسئله مسافت، قوانین کشورهای مبدا و مقصد نیز روی هزینه کارگو تاثیر دارند. به عنوان مثال در برخی کشورها برای همه اجناس مقدار معینی از مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته می¬شود. در برخی کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف، متفاوت است. هزینه¬ های دیگری نیز ممکن است برای این حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شود. بهتر است که برای فهم دقیق این مبالغ و آمارها از شرکت¬هایی که در این زمینه فعالیت دارند مشاوره بگیرید تا این قیمت¬ها را به شما اعلام کنند.

شرکت خدمات دهنده

بدون شک شرکت یا ایرلاینی که قرار است کارگو را برای شما انجام بدهد، یک نرخ به خصوص دارد. برخی از ایرلاین¬ها به دلیل سابقه، اعتبار و کیفیت خدمات برند خود قیمت بالاتری نسبت به سایر ایرلاین¬ها دارند. بهتر است که پیش از انجام کارگو به میزان بودجه خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید بهتر در زمینه انتخاب شرکت خدمات دهنده کارگو تصمیم گیری کنید.

 

 

انتخاب کارگو یکی از حساس ترین تصمیمهای ممکن برای شروع تحجارت است. یک انتخاب اشتباه میتواند سرمایه ی شما را نابود کند و یک انتخاب درست آن را به چند برابر افزایش دهد.

 

شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس

Designed and SEO by webyno . All rights of the website belong to Aran Express Air Transport Company.

en_GBEnglish