حمل و جابجایی بار به خارج از کشور

یکی از چالش‌‌ها برای افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند و یا بستگانی در آنسوی مرزها دارند، حمل و نقل هوایی بار و وسایل با خود به خارج از کشور و یا فرستادن کالا و وسایل برای نزدیکانشان در خارج از کشور، تحویل بموقع، هزینه ارسال، کیفیت و امنیت خدمات است. در ادامه قصد داریم به بررسی مقررات حمل و نقل هوایی بار، فریت بار به اروپا و آمریکا و همینطور هزینه‌های آن‌ها بپردازیم.

حمل بار هوایی به خارج از کشور

مقررات حمل بار به خارج از کشور

فریت بار به اروپا و امریکا

معنای کلمه‌ی فریت ( Freight ) به انگلیسی، باربری است. شرکت‌های باربری داخلی وظیفه‌ی جابجایی بار و مرسوله را به نقاط مختلف کشور بر عهده دارند. در حالیکه یکی از عمده وظایف شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی جابجایی و فریت بار به خارج از کشور است.
بر مبنای قوانین شرکت‌های هواپیمایی، هر مسافر مجاز به حمل مقدار مشخصی بار است. اگر مقدار بار از سقف تعیین شده بیشتر باشد، شخص مشمول پرداخت جریمه خواهد شد. مسافر می‌تواند برای اجتناب از پرداخت جریمه، حمل بار خود به هر نقطه در خارج از مرزها را از طریق شرکت‌ باربری بین‌المللی، فریت کند.
بازه‌ی زمانی برای تحویل بار از طریق شرکت حمل و نقل هوایی بین‌المللی بستگی به مسافت و تعداد پروازها در مقصد تعیین شده دارد که معمولا بین 3 روز تا یک هفته است.
پس از رسیدن بار به فرودگاه مقصد، شرکت بار را تا هنگام تحویل آن که معمولا 48 ساعت است، انبارداری می‌کند و بابت آن هزینه دریافت می‌کند.
فریت بار به هر نقطه از جهان فقط مختص به مسافران نیست. هر کسی که قصد ارسال کالا و یا حتی سوغاتی به خارج از کشور دارد، می‌تواند از خدمات فریت استفاده کند. از طرفی تجار می‌توانند نمونه کارهای تجاری خود را از طریق فریت ارسال کنند.
اما در مورد بار با ماهیت و حجم تجاری، خدمات حمل بار باید از طریق کارگو ( Cargo ) انجام شود که روال ادارای آن با فریت متفاوت است و فرستنده ملزم به داشتن کارت بازرگانی است.
واضح است که مدت زمان فریت بار به امریکا و یا امریکای جنوبی نسبت به اروپا بیشتر است. شما از طریق مشاوره با شرکت باربری چند روز پیش از موعد پرواز، می‌توانید هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا فاصله‌ی زمانی زیادی بین رسیدن شما و بارتان به مقصد وجو نداشته باشد و یا حتی همزمان باشد.

خدمات حمل بار هوایی به خارج از کشور

شرکتی که مسئولیت فریت بار شما را بر عهده دارد، باید خدماتی را مشتری ارائه دهد. این خدمات عبارتند از:
مرحله‌ی اول تحویل بار در فرودگاه یا در محل تعیین شده توسط فرستنده است. پس از تحویل، بار به دقت و بطور ایمن بسته بندی می‌شود تا در مسیر از آسیب‌های فیزیکی ناشی از ضربات احتمالی محافظت شود.
در این مرحله لیست دقیقی از جزئیات بار توسط شرکت تهیه می‌شود تا بعد از ترجمه به گمرک برای صدور بارنامه تحویل داده شود.
پس از لیست برداری و یا همان پکینگ، پرسنل شرکت کارهای مربوط به صدور بیمه نامه، امور گمرکی و فرودگاهی را انجام می‌دهند تا پس از صادر شدن بارنامه، محموله برای ارسال به هر نقطه از خارج کشور که مد نظر فرستنده است، تحویل شرکت هواپیمایی شود.

حمل بار هوایی به خارج از کشور

کالاهای ممنوعه برای فریت

در ابتدا فرستنده باید اطلاعات و لیست دقیقی از کالاهای ممنوعه برای فریت را از شرکت باربری بین‌المللی دریافت کند. این ممنوعیت‌ها با توجه به مقررات کشور شامل، اشیاء عتیقه و باستانی، ادوات نظامی، مشروبات الکلی، ارز، طلا ، جواهرات، عطر و ادکلن است.

تخمین هزینه حمل و نقل هوایی

بدیهی است که هزینه‌ی حمل بار به خارج از کشور بصورت هوایی، چالشی است که گاهی فرستنده را درگیر محدودیت‌هایی می‌کند.
مهمترین عامل در هزینه بار، نرخ دلار است که با توجه تغییرات آن، زمان و تاریخ ارسال بار در هزینه‌ی آن تأثیر گذار است.
دو عامل برای تخمین هزینه حمل بار وجود دارد که با توجه به تعریف شرکت‌های هواپیمایی، چگالی حجمی و چگالی وزنی است.
اگر هر کدام از این عوامل نسبت به دیگری از مقدار بیشتری برخوردار باشند، مبنای محاسبه‌ی هزینه بار خواهند بود.
مبنای اصلی محاسبه هزینه بار، بدون در نظر گرفتن وزنی که شرکت بابری هنگام تحویل بار مشخص کرده است، وزنی است که شرکت هواپیمایی تعیین می‌کند.
عوامل تأثیرگذار دیگر در هزینه حمل بار بجز وزن و حجم آن، نوع بار، نوع پکیجینگ، ارزش بار برای مشخص کردن سقف بیمه، قیمت پایه شرکت حمل و نقل برای فریت بار است.
پس در مجموع عوامل تأثیر گذار در هزینه حمل بار از این قرار است:
• نوع بار
• نوع پکیجینگ
• وزن بار
• حجم بار
• قیمت پایه شرکت باربری
• مقصد و مسیر مشخص شده حمل بار
• ارزش بار
• طریقه‌ی ارسال بار

هزینه حمل و نقل هوایی به اروپا

هزینه‌ی حمل بار به اروپا بستگی به کشور و حتی شهر مورد نظر دارد. بعنوان مثال هزینه حمل بار به آلمان نسبت به ایتالیا کمتر است. در حالیکه حمل بار به شهرهای مختلف آلمان نیز متفاوت است و کاملا طبیعی است و در مورد ارسال‌های داخلی نیز صدق می‌کند.
تعرفه‌ی حمل بار به خارج از کشور در شرکت‌ها و ایرلاین‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال تعرفه‌ی خط هوایی ماهان با خطوط هوایی قطر و یا ترکیه متفاوت است. بنابراین مهم است که محاسبه‌ی دقیقی از هزینه‌ی بار خود از شرکت مورد نظرتان بخواهید تا در تصمیم گیری عملکرد بهتری داشته باشید.

مراحل عمومی حمل و ارسال بار به اروپا

ارسال بار به اروپا، مشمول مقررات و محدودیت‌های سختی است که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد و شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات حمل بار باید از آن اطلاع دقیقی داشته باشند تا بتوانند مشاوره‌های سودمندی با فرستنده داشته باشند.
برای مثال لازم است که شرکت‌ حمل بار گواهی قرنطینه و سم پاشی را داشته باشد تا هنگام رسیدن بار به مقصد برای جلوگیری از معدوم و یا قرنطینه شدن آن، این گواهی‌ها را ارائه دهد.

جمع بندی

بدیهی است انتخاب یک شرکت باربری ماهر که خیال صاحب بار را از هر جهت آسوده کند، مهمترین عامل در فریت بار است. پیشنهاد می‌شود فرستنده شخصی را بعنوان تحویل گیرنده معرفی کند تا در صورت بروز اتفاقی برای خود، از بروز مشکل جلوگیری شود و بار با هماهنگی تحویل داده شود.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian