آشنایی با سیستم پست اکسپرس داخلی و خارجی

پست‌های داخلی و یا خارجی یکی از نیازهای اساسی انسان در عصر مدرن امروزی است و بدون وجود خدمات پستی زندگی ما دچار مشکل می‌شود. بسیاری هستند که آشنایانی در داخل و یا خارج از کشور دارند و گاهی ضرورت‌هایی بوجود می‌آید که نیاز است ارسال سریع پستی داشته باشند. این ضرورت برای تجار نیز وجود دارد و آنها نیز گاهی باید نمونه کار خود را به سرعت به داخل و یا خارج از کشور به مقصد مشتری و یا مشتریان خاصی ارسال کنند. این وظیفه را شرکت‌های پست بین‌المللی انجام می‌دهند. در این مقاله سعی داریم نحوه‌ی فعالیت و قوانین پست اکسپرس و پست بین‌المللی را بررسی کنیم.

 

پست اکسپرس داخلی و خارجی

بررسی تاریخچه‌ی پست

پیش از بررسی قوانین پست اکسپرس بین‌الملل، در خصوص تاریخچه‌ی پست از قدیم تا به امروز صحبت می‌کنیم. در مورد وجود یک سیستم پستی بین بابلی‌ها، آشوری‌ها و همورابی‌ها روایات و همینطور در مورد نقطه‌ی شروع فعالیت‌های پستی در قدیم، اختلاف نظرهایی وجود دارد. ولی آنچیزی که مسلم است این است که شروع فعالیت‌ها و سامانه‌های پستی به ایران باستان و دوران فرمانروایی هخامنشیان می‌رسد.
پیک‌های پستی در آن زمان که چاپار نامیده می‌شدند، سوارانی کارآزموده بودند که بعد از طی کردن مسیر 24 کیلومتری، اسب‌های خود را در محل‌های مشخصی با اسب‌های تازه نفس عوض می‌کردند و به همین صورت مسیر را تا رسیدن به مقصد ادامه می‌دادند. این روند بصورت بسیار منظمی صورت میگرفته و سالها بعد کشورهای دیگر نیز به تقلید از این روش پرداختند.
در قرن پانزدهم میلادی و در دوران چارلز دوم ارسال مرسولات پستی از طریق GOP ، که یک سیستم پست ملی در انگلستان بود، رایج شد.
نقطه‌ی عطف در سیستم پست کنونی به بازگشایی ساختمان مرکزی پست ملی در شهر لندن در سال 1820، باز می‌گردد. در ایران و تا پیش از دوران ناصرالدین شاه، پست فقط وظیفه‌ی ارسال نامه‌ها را بر عهده داشت. در دوره‌ی ناصرالدین شاه وزارت پست بوجود آمد. پس از انقلاب علاوه بر تشکیلات دولتی ادارات پست، بخش‌های خصوصی نیز بر حسب ضرورت وارد سیستم پست بین‌الملل و اکسپرس خارجی شدند.

پست سریع

پست اکسپرس یا پست سریع یکی از بهترین روش‌ها برای ارسال سریع مرسولات است. در این روش مرسوله بسته بندی شده و به همراه مدارک و فرم‌های مورد نیاز به شرکت مورد نظر تحویل داده می‌شود تا این شرکت پس از انجام مراحل اداری مربوط به گمرک، بسته را به مقصد تعیین شده در داخل و یا خارج از کشور ارسال کند. این روش نسبت به روش‌هایی همچون کارگو و ترانزیت بار، کم هزینه‌تر و سریع‌تر می‌باشد.

هزینه‌ی پست اکسپرس

برای تخمین و محاسبه‌ی هزینه‌ی پستی باید مواردی همچون، مبدأ، مقصد، نوع ارسال، نوع و مشخصات مرسوله و همچنین طریقه‌ی تحویل بار، در نظر گرفته شود. مثلا اگر کسی بخواهد مرسوله‌ی خود به وزن 2 کیلوگرم را از مبدأ لندن و با استفاده از خدمات شرکت رویال میل انگلستان به مقصد تهران ارسال کند، هزینه‌ای که می‌توان برآورد کرد 20 پوند در مدت زمان 6 الی 7 روز کاری خواهد بود.

پست هوایی

بدلیل اینکه هواپیما سریع‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل است، معمولا پست اکسپرس از طریق پست هوایی صورت می‌گیرد. از مزیت‌های پست اکسپرس هوایی می‌توان به سرعت انتقال و تحویل درب به درب اشاره کرد. خدمات درب به درب پست شامل تحویل مرسوله از مبدأ، بسته بندی و ارسال هر چه سریع‌تر آن به محل مقصد است.
از دیگر مزیت‌های پست اکسپرس که باعث می‌شود فرد بدون نگرانی مرسوله‌ی خود را که ماهیت تجاری ندارد، و از این طریق می‌تواند آن را به هر نقطه از جهان ارسال کند، بیمه خوب و انجام امور گمرکی توسط خود شرکت پست است.
در مجموع مزیت‌های پست اکسپرس عبارتند از:
• هزینه‌ی مناسب نسبت به روش‌های دیگر
• عدم لزوم انجام کارهای گمرکی توسط ارسال کننده
• سرعت بالا
• بسته بندی حرفه‌ای در چهارچوب خدمات درب به درب شرکت
• ایمنی بالا و پوشش بیمه مناسب
• تحویل درب منزل

پیگیری پست اکسپرس

در صورتی که خدمات پستی توسط یک شرکت معتبر انجام شود، پیگیری مرسوله در گمرک توسط خود شرکت صورت می‌پذیرد. پس از تحویل دادن مرسوله و ثبت آن در سامانه‌ی مورد نظر، کدی تحت عنوان کد و یا شماره رهگیری برای فرستنده ارسال می‌شود و از طریق آن شخص می‌تواند مراحل ارسال و تا به مقصد رسیدن مرسوله را توسط همان سامانه بررسی کند.

زمان رسیدن مرسوله به مقصد توسط پست اکسپرس

مدت زمان رسیدن مرسوله به مقصد، یکی از اولین سوالاتی است که در ذهن کسی که اقدام به ارسال و یا منتظر رسیدن بسته است، شکل می‌گیرد.
این مدت زمان به محل مقصد مورد نظر بستگی دارد اما در مجموع و در شرایط ایده‌آل این زمان بین 3 تا 5 روز کاری تخمین زده می‌شود.

پست اکسپرس داخلی

پست اکسپرس داخلی روشی ایمن و سریع برای ارسال مرسوله‌های پستی به داخل کشور است. در صورتی که مرسوله دارای ارزش مادی زیادی باشد، می‌توان با بیمه کردن آن خسارات ناشی از اتفاقات ناگهانی و مفقود شدن را جبران نمود.
پست اکپرس داخلی معمولا توسط شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی نیز انجام می‌شود.

پست هوایی خارج از کشور

قوانین پست ارسال و دریافت مرسوله در پست هوایی خارجی
1. کالاهای ممنوعه برای ارسال پستی
آشنایی با قوانین پست کشور مبدأ و مقصد، از آن جهت که مسئولیت مرسوله بر عهده‌ی شرکت و شخص فرستنده است، الزامی است. شرکت‌های هوایی اکسپرس با توجه به سابقه، دانش و تجربه خود در این زمینه، می‌توانند مشاوره‌های خوبی را ارائه دهند.
اطلاعات و مشخصات مرسوله که توسط فرستنده در فرم‌های مربوطه ذکر می‌شود، باید صحت داشته باشد. واضح است که ادوات نظامی و مواد مخدر را نمی‌توان پست کرد. پست اکسپرس مخصوص محموله‌های غیر تجاری است و نمی‌توان از آن برای ارسال مرسوله‌هایی که ماهیت و ارزش تجاری دارند بغیر از نمونه کار تجاری، استفاده کرد.
با توجه به قوانین داخلی نمی‌توان کالاهایی مانند اجناس باستانی، مشروبات الکلی، مواد مخدر، ارز، جواهرات و سکه و ادوات قمار را ارسال کرد.
2. سقف معاف از گمرک برای بسته‌های وارداتی تا چه مقدار است؟
بهتر است با توجه به تغییرات مکرر قوانین، قبل از ارسال بسته، آنها را بررسی کرد ولی بطور کل و طبق مقررات تا سقف 50 دلار معافیت کمرگی برای بسته‌های پستی در نظر گرفته می‌شود. برای ارسال بسته از داخل به خارج از کشور نیز، ارزش آن نباید بیشتر از 80 دلار باشد.
3. محدودیت‌های وارداتی دارو از طریق پست
در اندازه‌های شخصی و با تایید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، منعی وجود ندارد.
با توجه به کشورهای مبدأ و مقصد، مقررات پستی آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. در زیر نمونه‌ای برای پست هوایی و شیوه‌ی ارسال آن آورده شده است.

پست از مبدأ دبی به مقصد ایران

این پست بصورت هوایی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. این پست بدون در نظر گرفتن اندازه و یا ارزش مرسوله، بصورت هوایی صورت می‌گیرد. شرکت‌های حمل و نقل جهانی باسابقه و معتبر عموما در گمرک فرودگاه امام خمینی انبار مخصوص خود را دارند و کار تحویل و ترخیص مرسوله‌ها در یک روز کاری انجام می‌گیرد.
ارسال مرسوله به مقصد با در نظر گرفتن اینکه ترجیح فرستنده چه روشی بوده است، صورت می‌گیرد. مثلا ممکن است تحویل به درب منزل باشد و یا در فرودگاه. برای ارسال بسته به درب منزل از پست اکسپرس داخلی استفاده می‌شود.

جمع بندی

پست اکسپرس یکی از ضروریات دنیای امروز است و باعث سهولت در انجام بسیار از کارها شده‌است. از پست اکسپرس و مزایای آن می‌توان برای مقاصد داخلی و خارجی بهره برد.
واضح است که هر چقدر شرکت منتخب برای انجام خدمات پستی معتبرتر و با تجربه‌تر باشد، مراحل ارسال و تحویل مرسوله نیز به نسبت راحت‌تر است.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian