تاریخچه‌ای از حمل و نقل هوایی در ایران

تصور کنید اگر در زمان های قدیم می‌بودیم و کسی به ما می‌گفت که کالایی را می‌توانیم هوایی به جای دیگری بفرستیم، تعجب می‌کریدم و شاید او را هم به سخره می‌گرفتیم. اکنون کافی است تا نگاهی به دور و بر خود بیاندازیم؛ کدام یک از لوازمی که در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم تولید خارجی هستند؟ چگونه وارد کشور شده‌اند؟ طبیعی است بسیاری از آنها از طریق سیستم حمل و نقل هوایی به داخل ایران راه یافته‌اند. امروزه جابه جایی کالا از طریق هوایی و هواپیما امری عادی است و روزانه میلیونها تن بار از طریق سیستم حمل و نقل هوایی انتقال می‌یابد.
بسیاری از کالاها هستند که حمل و نقل هوایی آنها از هر لحاظی بهتر و به صرفه‌تر است و بسیاری از فروشندگان کالا تنها این روش را برای انتقال بین المللی کالاهایشان ترجیح می‌دهند.

حمل و نقل هوایی در ایران

آشنایی با حمل و نقل هوایی

حمل و نثل هوایی یکی از گزینه‌های حمل و نقل است که ویژگی بارز آن انتقال هوایی کالا یا اشخاص با خطوط هوایی است. در حمل و نقل هوایی کالاها از فرستنده تحویل گرفته شده و به گیرنده تحویل داده می‌شود. حال سوالی که مطرح می‌شود نحوه انتقال هوایی کالاست. بسیاری بر این باورند که حمل و نقل هوایی تنها با هواپیما صورت می‌گیرد؛ البته در ایران بیشتر از هواپیما برای جابه جایی کالا استفاده می‌شود ولی به طور عمده از هلی کوپتر، گلایدر و سایر وسایل نقلیه هوایی برای جابه جایی بار بصورت هوایی استفاده می‌شود.
در جهان، حمل و نقل هوایی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد و بیشتر واردکننده‌ها و صادرکننده‌ها با این روش سرو کار دارند. البته دولتها یا نیروهای نظامی هم از این روش به منظور رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند. سیستم حمل و نقل هوایی داخلی بین دو شهر در یک کشور جابه جایی بار انجام می‌دهد. این روش بعنوان سریعترین روش جابه جایی کالا بین کشورهای بدون مرز و کشورهایی که مرز دریایی ندارند شناخته شده است و برای شرکتهای صادرکننده و واردکننده، شرکتهای واسطه حمل و نقل و دولتها بسیار کارآمد است.

تاریخچه حمل و نقل هوایی در ایران

ایران در این زمینه از رقبای خارجی عقب نیست و فاصله زمانی بین شروع حمل و نقل هوایی داخل و خارج از ایران بسیار ناچیز است. اولین حمل و نقل هوایی در ایران به سال 1292 برمی‌گردد و کالاهای مورد نیاز برای راه سازی در این جابه‌جایی در پروازی بین روسیه و ایران انتقال یافت. چنین پروازهایی کمابیش انجام می‌شد ولی سیستم مشخصی برای جابه جایی هوایی وجود نداشت تا در دهه پنجاه شکل منظمتری پیدا کردند و شرکتهایی به فعالیت در این زمینه پرداختند. می‌توان گفت که اکنون فرودگاه‌های اختصاصی حمل بار در کشور فعالیت دارند و چندین شرکت هواپیمایی در زمینه حمل بار و پست بین المللی مشغول به کار هستند.

انواع حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی را می‌توان از جهات مختلف دسته بندی کرد. در ایران حمل و نقل هوایی بصورت حمل و نقل داخلی و حمل و نقل خارجی صورت می‌گیرد. از آنجایی ک در ایران افراد حمل و نقل زمینی را برای جابه جایی کالا ترجیح می‌دهند بنابراین بیشتر حجم حمل و نقل هوایی به حمل و نقل خارجی اختصاص می‌یابد.
حمل و نقل هوایی از لحاظ کاربرد به دو صورت است فریت بار و کارگو. در یکی مسافران تا حجم مشخصی قادر به جابه جایی بار هستند و در دیگری هیچ محدودیتی در حجم جابه جایی وجود ندارد.

حمل و نقل هوایی در ایران

عوامل تأثیرگذار بر هزینه حمل و نقل هوایی

یکی از مواردی که در حمل و نقل هوایی توسط واردکننده یا صادرکننده مورد توجه قرار می‌گیرد هزینه حمل ونقل هوایی است. عوامل زیادی بر هزینه حمل و نقل هوایی تأثیرگذار است. اولین گزینه که کاملا بدیهی است، وزن و حجم بار ارسالی است. طبیعی است هرچه بار وزنه بیشتری داشته باشد و بزرگتر باشد، هزینه جابه جایی هوایی بیشتر خواهد بود. از طرفی اگر حجم کالا هم زیاد باشد ممکن است بر هزینه جابه جایی تأثیرگذار باشد. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در این امر مبدأ و مقصد جابه جایی است هرچه فواصل جابه جایی بیشتر باشد طبیعی است که هزینه هم به همان نسبت بیشتر خواهد بود. از طرفی دولتها برای واردات و جابه جایی هر کالایی تعرفه خاص خود را دارند که بر این هزینه افزوده می‌شود و البته بیمه‌های هوایی هم می‌تواند بر قیمت کالای انتقالی شما تأثیر بگذارد.
اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید کالای خود را بصورت هوایی وارد یا خارج کنید و از هزینه حمل و نقل هوایی کالا مطلع نیستید بهتر است به یکی از شرکتهای واسطه حمل و نقل هوایی مراجعه کنید تا در این زمینه مشاوره مناسبی دریافت کنید. ما در شرکت آران اکسپرس تمام توان و دانش خود را به کار می‌گیریم تا بهترین و مطمئن‌ترین روش حمل ونقل هوایی یا حمل و نقل دریایی را پیش رویتان بگذاریم.

چه کالاهایی برای حمل ونقل مجاز هستند

همه کالاها را نمی‌توان با حمل و نقل هوایی جابه جا نمود و هر دولتی قوانین خاص خود را در این زمینه دارد. بنابراین اگر خواستید کالایی که خلاف قوانین تصویب شده حمل ونقل هوایی هر کشور است را وارد یا خارج کنید، ابتدا مجوز مورد نظر را دریافت کنید و سپس اقدام به جابه جایی کنید. هیچ شرکت خدمات حمل و نقل هوایی، کالاهای پرخطر را بدون دارا بودن مجوز برایتان وارد کشور نخواهد کرد.

مزایای حمل ونقل هوایی

حمل و نقل هوایی همانطور که از نامش برمیآید مزایای منحصر بفردی دارد:
• سرعت بالای جابه جایی
• ارائه خدمات سریع
• دسترسی آسان و عدم پرداخت هزینه اضافی حمل کالا در کشور واسط
• جابه جایی راحت بدون روبرویی با موانع
• امنیت در حمل و نقل کالا

معایب حمل ونقل هوایی

• هزینه بالاتر نسبت به سایر روشهای حمل و نقل
• ظرفیت محدود در حمل بار (نامناسب برای کالاهای سنگین و ارزان)
• تأخیر به دلیل مشکلات آب وهوایی
با همه این مواردی که گفتیم حمل ونقل هوایی روشی بی رقیب برای جابه جایی بار و کالا از کشوری به کشوری دیگر است و می‌تواند در زمان و انرژی که صرف می‌کنید صرفه جویی نماید. شاید این روش گران تر از سایر روشهای پیش رویتان باشد ولی گاها رسیدن به موقع کالای درخواستی می‌تواند مزیتهای بیشتری برایتان داشته باشد.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian