حمل و نقل زمینی نظامی ؛ خدمات و کاربردهای آن

در تعریف کلی حمل و نقل می‌توان به مجموعه‌ای از روش‌ها و مراحل برای جابجایی کالا، مسافر و یا تجهیزات مختلف از یک نقطه به نقطه دیگر، اشاره کرد. حمل و نقل زمینی یک صورت از حمل و نقل است که شامل شبکه‌ و مسیرهای زمینی و کلیه‌ی وسایل نقلیه‌ی زمینی است.

 

حمل و نقل زمینی نظامی


حمل و نقل زمینی نظامی شراریط و مقررات نظامی را در این نوع حمل و نقل در بر می‌گیرد.
حمل و نقل زمینی سابقه‌ای باستانی دارد و هر زمان که انسان ضرورت جابجایی از یک مکان به مکان دیگر با وسایل یا بدون آنها را داشت، صورت می‌گرفته‌است.
بعضی از سیستم‌های حمل و نقل زمینی شامل:
• شبکه‌های جاده‌ای که شامل بزرگراه‌ها و جاده‌ها می‌شود
• شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی، زیرساخت و تجهیزات آن
• خطوط مخصوص دوچرخه سواری
• شبکه راه‌های عابر پیاده و مقررات آن
• شبکه‌ی راه‌های ریلی مانند خطوط ریلی قطار، مترو و مونوریل

انواع حمل و نقل زمینی

این سیستم نقشی اساسی در ارتباط، اتصال و پیشرفت اقتصادی جوامع مختلف از گذشته تا اکنون داشته‌است. وظیفه‌ی اصلی این سیستم، گردآوری مقررات مناسب، ایجاد زیرساخت، برقراری امنیت مسافران و بار و جلوگیری از حوادث ناگوار است. دو نوع اصلی در سیستم حمل و نقل زمینی که بر مبنای شبکه حمل و نقل است وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

حمل و نقل جاده‌ای

جاده‌ها زیرساخت اصلی در این نوع از سیستم حمل و نقل زمینی هستند. جاده‌ها این امکان را می‌دهند که مسافران و کالاها از یک نقطه به نقطه دیگر جابجا شوند. از راه‌های متداول در جابجایی مسافران بصورت زمینی، خودرو و اتوبوس و در مورد کالا و بار، استفاده از کامیون است.

حمل و نقل ریلی

این نوع حمل و نقل راهی مهم و پرکاربرد در داخل و خارج از کشورها پس از انقلاب صنعتی و بوجود آمدن خطوط ریلی است که پیشرفت بازرگانی و توسعه‌ی راه‌های ارتباطی را به همراه داشت.

حمل و نقل زمینی نظامی

این نوع حمل و نقل در مجموع بمعنای حمل و جابجایی افراد و بار از طریق ارتش، ارگان‌های نظامی و نماینده‌های وابسته به آن است. حمل و نقل زمینی نظامی فقط مختص به زمان جنگ نیست و در شرایط صلح نیز صورت می‌گیرد.

حمل و نقل زمینی نظامی

بهینه سازی حمل و نقل زمینی نظامی یا لجستیک

حمل و نقل زمینی نظامی چه در جنگ و چه در صلح از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است. تجربه کشورهای مختلف در زمان جنگ باعث بوجود آمدن روش‌ها و استراتژ‌های کارآمد و بهینه و گسترس راه‌های حمل و نقل زمینی گشته‌است. مجموعه‌ی این استراتژی‌ها را لجستیک می‌نامند.

اهمیت و حساسیت لجستیک

لجستیک نظامی از جهت حفظ مرزهای کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مزایای مختلف لجستیک نظامی، توسعه و تامین امنیت شبکه راه‌های زمینی است که باعث ارتقاء زیرساخت‌های جاده‌ای کشور برای مقاصد نظامی و غیر نظامی می‌شود.

نکات مهم در لجستیک زمینی نظامی

هماهنگی و سازمان یافتگی مابین بخش‌های مختلف سازمان‌های نظامی در لجستیک زمینی نظامی ضروری است. عمده فعالیت لجستیک زمینی نظامی شامل بهینه سازی کلیه حمل و نقل‌های زمینی نظامی است. اینکار پایداری و موفقیت عملیات‌های نظامی را در پی دارد.
کسانی که با استفاده از روش‌ها و استراتژ‌های مختلف و دقت در موارد پر اهمیت در دانش لجستیک، به تامین وسایل و کالاهای مورد نیاز و جابجایی نیروهای نظامی به مناطق مختلف کشور و یا محل‌های نزدیک جبهه‌های جنگ می‌پردازند، فرماندهان آماد و پشتیبانی زمینی نظامی هستند. انتخاب مسیر مناسب، تدارک وسایل نقلیه، قرارداد با شرکت‌های مختلف باربری و سازماندهی حمل و نقل، بخشی از وظایف و فعالیت‌های این فرماندهان است.

شبکه‌های حمل و نقل در لجستیک زمینی نظامی

ایجاد خطوط جاده‌ای حمل و نقل و حفظ، گسترش و بررسی آنها از وظایف مهم لجستیک زمینی نظامی می‌باشد. ضرورت ایجاد، حفظ و گسترش شبکه‌های جاده‌ای و راه‌های دسترسی به منابع از نقطه نظر اقتصادی نیز علاوه بر بحث نظامی در موارد غیر نظامی نیز در دنیا حائز اهمیت است.

حمل و نقل زمینی نظامی

سرعت در حمل و نقل زمینی نظامی

سرعت عاملی اساسی در حمل و نقل و لجستیک زمینی نظامی است. در بسیاری از موارد سرعت در حمل و نقل عاملی حیاتی در موفقیت عملیات‌های نظامی است که روز‌ها و ماه‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی

برخورداری و دسترسی به یک سامانه‌ی هماهنگ اطلاعات جغرافیایی، استراتژی مهم دیگر در لجستیک زمینی نظامی است. دانستن اطلاعات دقیق جغرافیایی که شامل نقشه‌ی دقیق راه‌ها، مقاصد و محل‌های گروه‌های حمل و نقل می‌شود برای فرماندهان نظامی و همینطور شرکت‌های حمل و نقل طرف قرارداد ضروری است.
سیستم اطلاعات جغرافیایی این امکان را می‌دهد تا اطلاعات مکان دار فضایی با اطلاعات جغرافیایی موضوع مورد نظر منطبق گردد. به این ترتیب اطلاعات بصورت عوارض جغرافیایی در کامپیوتر ذخیره می‌شود.

فواید استفاده از علم لجستیک در صنعت حمل و نقل

از علم لجستیک می‌توان برای سازماندهی بر فعالیت‌های تامین بهره برد. بهترین نوع زنجیره‌ی تامین در جهان از لحاظ صرفه جویی در هزینه که بر مبنای علم لجستیک است، تمرکز فعالیت‌های جمع‌آوری و توزیع در یک مکان است که هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، باربری و انبارداری را کم می‌کند.
اهمیت لجستیک در پشتیبانی از رشد اقتصادی کشورها غیر قابل انکار است. ارتباط و قرارداد با مرکزهای لجستیک که از علم لجستیک در فعالیت‌های خود در سطح ملی و بین‌المللی استفاده می‌کنند و بدنبال این فعالیت‌ها هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند، برای صاحبان کالا یک امتیاز محسوب میشود.
مزایای برخورداری از دانش لجستیک در زنجیره تامین کشور عبارتند از:
• موجودی‌های کمتر
• بهره‌وری بالاتر
• سرعت بیشتر
• بازه زمانی تحویل کوتاه‌تر
• سود بیشتر در انجام عملیات حمل‌ونقل
• رعایت بیشترحقوق مشتری
• قابلیت ردگیری رویدادها
• صرفه جویی در هزینه‌های حمل و نقل
• افزایش خدمات به مشتریان
• ایجاد رقابت‌های مثبت
• تعامل نزدیک‌تر با تامین‌کنندگان
• موقعیت خرید بیشتر با هزینه کمتر
• ایجاد مرجع پاسخگویی
• توانایی اجرای دقیق سیستم‌‌های مختلف بصورت همزمان

خدمات حمل و نقل زمینی نظامی از سوی شرکت‌های حمل و نقل

بنظر می‌رسد با توجه به حساسیت امور نظامی، کلیه خدمات حمل و نقل زمینی نظامی توسط ارتش و سازمان‌های نظامی صورت گیرد. در حالیکه بخش عمده‌ای از این خدمات توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی بین‌المللی حمل و نقل و باربری صورت می‌گیرد.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian