حمل و ترخیص کالاهایی از چین که بیشترین واردات را دارند

بواسطه‌ی روابط خوب ایران و چین، اقلام مختلفی از چین وارد کشور می‌شود. از این رو تجار می‌توانند براحتی با انجام مراحل اداری، کالاهای مورد نظر خود را وارد ایران کنند. انتقال کالا از چین پیش نیازهایی دارد که با رعایت آنها مراحل واردات سریع و ایمن صورت میگیرد. مانند روش حمل و نقل بار، ارائه و تحویل بار، بیمه کالا و موارد دیگر.. . در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

حمل و ترخیص کالا از چین

بررسی روش‌های حمل و ترخیص کالا از چین

روش‌های مختلفی برای انتقال کالا از چین به ایران وجود دارد که بعضی از این روش‌ها آزادانه انجام می‌شوند و برخی دیگر به دلیل تحریم‌ها امکان پذیر نیستند. در مجموع سه روش حمل و نقل بار و کالا وجود دارد. انواع روش‌های پست، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی و روش حمل و نقل دریایی هستند که از این میان انتقال کالا با روش ریلی و جاده‌ای بدلیل وجود کشوری دیگر بین ایران و چین مقدور نمی‌باشد.


حمل و ترخیص کالا از چین با روش پست دولتی

ذکر این نکته ضروری است که پست دولتی مربوط به دولت چین است و با نام چاینا پست(china post) و پست ایران شناخته می‌شود. مدت زمان ارسال و دریافت کالا در این روش بین 3 تا 5 هفته است لذا در صورت زیاد بودن این زمان برای ارسال و یا دریافت کننده، می‌توان از پست‌های دیگر در جابه جایی بار استفاده کرد. شرایط محدودی در این نوع پست وجود دارد مانند وزن کالا که باید بین 500 گرم و 2 کیلوگرم باشد. رهگیری کالا در مبدا و مقصد از مزایای این نوع پست است.
در این پست، کالا به پست چاینا تحویل داده می‌شود و بعد از اینکه مراحل اداری آن انجام شد، کالا و یا مرسوله به سمت ایران ارسال می‌شود. بعد از رسیدن مرسوله به ایران، می‌توان بعد از تایید گمرگ و مراحل اداری آن، مرسوله را دریافت کرد. از مزیت‌های این روش این است که می‌توان مرسوله را بعنوان هدیه فرستاد. در اینصورت دریافت کننده برخلاف پست‌های آرامکس، تی ان تی و دی اچ ای که برچسبی تجاری دارند، در مبدأ هزینه‌ی پستی پرداخت نخواهد کرد.

حمل و ترخیص کالا از چین با روش پست اکسپرس

پست اکسپرس از سریعترین انواع پست است که بدلیل تحریم‌ها در ایران انجام نمی‌شود. این نوع پست شرایط محدودی ندارد اما هزینه‌ی بسیار زیادی دارد که گاهی اوقات امکان دارد هزینه‌ی تمام شده برای ارسال و یا دریافت مرسوله از ارزش مرسوله بیشتر شود.

حمل و ترخیص کالا از چین با روش پست تی ان تی (TNT)

این روش نیز مانند پست اکسپرس سریع است ولی هزینه‌ی تمام شده‌ی آن کمتر از روش اکسپرس است. از آنجایی که سهام تی ان تی توسط شرکت امریکایی فیدکس خریداری شده، لذا تی ان تی در ایران دفتر و نمایندگی رسمی ندارد.

حمل و ترخیص کالا از چین با روش پست آرامکس(ARAMEX)

خدمات آرامکس در ایران قطع نشده ولی با توجه به تحریم‌ها بسیار محدود است. گیت ورودی کالا به ایران با استفاده از پست آرامکس، دبی است. باید در وارد کردن کالا دقت داشته باشید زیرا دبی در انتقال دادن کالاهایی که قطعات امریکایی دارد بسیار حساس است و اجازه انتقال را به ایران نمی‌دهد و یا باید با هزینه زیاد مرسوله را مرجوع کرد. پس اگر در انتخاب کالا برای ارسال دقت داشته باشید این روش سریع، مطمئن و با هزینه مناسب است.

حمل و ترخیص کالا از چین

حمل و ترخیص کالا از چین با روش حمل و نقل فریت بار یا هوایی

برای ارسال و دریافت کالا با وزن زیاد و معمولا از 45 کیلوگرم به بالا، از حمل و نقل فریت بار استفاده می‌شود که بسیار سریع و امن است. در این روش که کارگو بار نیز نامیده می‌شود کالا بصورت بیمه شده و مطمئن ارسال می‌شوند. مرسوله در این روش بین بازه زمانی 2تا 8 روز به دست دریافت کننده می‌رسد.
تاجرانی که ارزش و وزن کالاهای وارداتی آنها از چین بسیار زیاد است و نمی‌خواهند مدت زمان زیادی در انتظار رسیدن بارشان باشند، از این روش پست استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه ورودی کالاهای وارداتی از چین، فرودگاه امام خمینی است، لذا شما می‌توانید با تکمیل مدارک لازم، بار خود را از گمرک فرودگاه تحویل بگیرید.


حمل و ترخیص کالا از چین با روش آبی یا دریایی

حمل و ترخیص بار با این روش سرعت پایینی دارد ولی در عین حال بسیار ارزان و مناسب برای بارهای با وزن زیاد است. در روش حمل و نقل دریایی بار، کالاها یا با خرده بار در میان کالاهای دیگر و یا با فول کانتینر ارسال می‌شود. انتقال بار در این روش بین 20 تا 45 روز زمان می‌برد. در این نوع انتقال شما باید از محل بار خود اطلاع حاصل کنید زیرا اگر بعد از رسیدن مرسوله به یکی از بنادر بمدت 14 روز از بار بی اطلاع باشید، باید هزینه‌های اضافی برای ترخیص بار خود از گمرک متقبل شوید. در این نوع روش نیز مانند روش‌های دیگر، باید برای ترخیص بار از گمرک مدارک کامل باشد.

حمل و ترخیص کالا از چین

روش‌های دیگر حمل و ترخیص بار

از روش‌های دیگر حمل و ترخیص بار، می‌توان به روش‌های دی اچ ال، یو پی اکس و فدکس هستند که هم سرعت و هم هزینه‌ی مناسبی دارند ولی بدلیل ترحیم‌ها استفاده از این روش‌ها در ایران امکان پذیر نیست.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian