مراحل بارگیری و تخلیه بار در حمل دریایی

اجرای درست مناسب و ایمن این مرحله که یکی از مهمترین مراحل اجرایی در حمل و نقل دریایی بار است، باعث می‌شود بار یا کالا در زمان مناسب، به صورت ایمن و با هزینه تمام شده‌ی کمتر به مقصد برسد.
در این مقاله به بررسی روند بارگیری و تخلیه بار می‌پردازیم.

حمل و نقل دریایی بار

بارگیری و تخلیه بار چیست؟

بارگیری و تخلیه بار به اعمال اجرایی از عملیات بارگیری کالا در هر نوع وسیله نقلیه و انتقال آن و به طورکل به تمام مقررات مربوط به آن اطلاق می‌شود.
انواع بار
در زنجیره تامین کالا چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی انواع مختلفی از بار وجود دارد:

 1. بارهای کانتینری
 2. بارهای فاسد شدنی یا یخچالی
 3. بارهای ماشینی (RORO)
 4. بار و مواد نفتی OIL CARGOES
 5. دام زنده
 6. کالاها و بارهای خطرناک DANGEROUS GOODS
 7. بارهای فله BULK CAGOES
 8. بارهای متفرقه مانند جعبه، بشکه، کارتن و…

چه کسی هزینه و مسئولیت بارگیری و تخلیه بار را بر عهده می‌گیرد

بسته به روش و وسیله‌ی حمل بار و توافق دو طرف، هزینه‌ها بر عهده فرستنده بار و یا گیرنده آن است.
در کشور ما و بسیاری از دیگر کشورها هزینه و مسئولیت بارهایی که از طریق کشتی و سایر راه‌های لجستیکی حمل می‌شوند بر عهده شرکت‌های بخصوصی است که در مقاصد سفر مانند ترمینال‌ها و یا بنادر وجود دارند.
زیرا این شرکت‌ها دارای امکانات مخصوص و نیروی کار ماهر و متخصص می‌باشند که این مراحل را به شیوه‌ی قانونی و صحیح انجام می‌دهند.
طبق قراردادهای بین االمللی چند روش انتقال وجود دارد:
• تحویل درب کارخانه/ تیپ E
در قرار دادهای EX WORK یا تیپ E ، کالا از درب کارخانه تحویل گرفته می‌شود. بنابراین انتقال آن تا بندر و یا ترمینال با هزینه و مسئولیت کارفرما صورت می‌گیرد.
• تحویل بار در ترمینال بدون پرداخت هزینه بارگیری/ تیپ F
در قراردادهای تیپ F که شامل روش‌های FOB,FAC, FCA هستند، فروشنده و یا صاحب کالا تنها مسئولیت حمل بار تا ترمینال، بنادر و … را برعهده دارد و هزینه‌های بیمه بار و حمل و نقل برعهده خریدار است.
• تحویل در ترمینال با پرداخت هزینه بارگیری / تیپ C
قراردادهای تیپ C شامل CIP ,CIF ,CPT و CFR هستند که مانند قراردادهای تیپ F هستند با این تفاوت که هزینه حمل و بیمه بار بر عهده فروشنده است.
• تحویل کالا در مقصد/ تیپ D
در این نوع قرارداد برخلاف سه نوع قبل و طبق توافق طرفین، کالا در کشور و مقصد مورد نظر بعد از انجام امور گمرکی تحویل مشتری داده می‌شود.

روش‌های مختلف بارگیری و تخلیه بار

در سیستم حمل و نقل بین‌المللی بیشتر عملیات انتقال توسط سازمان کشتیرانی انجام میگیرد. در این نوع انتقال کالاهایی که بارگیری و حمل می‌شوند یا بصورت فله‌ای هستند و یا بسته بندی شده.
• حمل بارهای بسته بندی شده
بطور کلی بارهای بسته بندی شده درون کانتینر، بشکه، عدل، پالت، بسته … هستند. این گونه بارها به وسیله جرثقیل بارگیری و یا تخلیه می‌شوند.
• حمل بارهای فله‌ای
بارهایی مانند غلات و یا مصالح ساختمانی که بصورت فله‌ای هستند درون کانتینر قرار نمی‌گیرند لذا جای کمتری اشغال می‌کنند و هزینه حمل تمام شده کمتری دارند. بارگیری فله‌ای عمدتا با این سه روش انجام می‌شود:
• روش مکنده‌های پنوماتیکی
منظم‌ترین روش بارگیری است. در روش مکنده پنوماتیکی بار به وسیله مکنده از طریق لوله خرطومی روی تسمه متحرک قرار گرفته می‌شود. این تسمه از اسکله تا روی عرشه امتداد دارد و بار را به کشتی می‌رساند.
• روش گراپ Grappe
در این روش بار بوسیله‌ی سازه‌ای چنگک مانند از روی اسکله به درون کشتی بارگیری می‌شود.
• روش باکت
در این روش و در ابتدا بار فله در فاصله 3 کیلومتری از بندر بوسیله لودر درون باکت‌های دو تایی که در کف کامیون‌هایی قرار دارند تخلیه می‌شود. سپس کامیون‌ها وارد اسکله می‌شوند و باکت توسط جرثقیل بلند شده و در بالای عرشه کشتی قرار میگیرد و توسط مکانیزمی کف باکت باز شده و بار فله در جای مورد نظر ریخته می‌شود.

حمل و نقل دریایی بار

بارگیری کراس استاف Cross Stuff

اگر امکان انتقال مستقیم بار به مقصد مورد نظر وجود نداشته باشد، ابتدا بار در یک بندر واسط تخلیه شده و سپس از آنجا دوباره بارگیری شده و بسمت مقصد مورد نظر حرکت می‌کند.

تفاوت بارگیری کالا در بنادر ایران و دیگر کشورهاپ

زمان بارگیری کالا در بنادر ایران بطور متوسط بین 4 تا 9 ساعت تخمین زده شده است. در حالیکه این عدد در بنادر تایوان 4 ساعت و در دبی 6 ساعت است. این تفاوت زمان بنظر کم است ولی در واقع تاثیر زیادی در هزنه‌های تمام شده دارد. هزینه بارگیری در بنادر ایران برای هر کانتینر حدود 43 دلار و در امارات 13 دلار محاسبه شده‌است.

امنیت در بارگیری و تخلیه بار

مراحل بارگیری و تخلیه بار یک فعالیت مرکب بین نیروی کار انسانی و انواع تجهیزات مرتبط است. بنابراین حفظ ایمنی و سلامت نیروی انسانی و همینطور تجهیزات از اهمیت زیادی برخوردار است. در اینجا نکاتی جهت حفظ این ایمنی آورده شده است:
اصلی‌ترین و مهمترین مخاطراتی که نیروی بارگیری و تخلیه بار با آن‌ها رو به رو است
• آسیب به سر در اثر افتادن بار روی آن
• کشیدگی و آسیب عضلانی در اثر برداشتن نامناسب بار
• زخم‌ها و جراحات بوسیله برخورد با بار
• سقوط از ارتفاع در حین انجام کار و آسیب به ستون فقرات بخاطر سقوط و یا حمل نامناسب بار

توصیه‌هایی برای پیشگیری از سوانح در حین بارگیری و تخلیه بار

 1. وجود بیمه استاندارد و مناسب
 2. وجود چک لیست ایمنی در هنگام بارگیری
 3. آموزش مناسب نیروی کار
 4. عدم وجود شلوغی و عبور و مرورهای بی علت هنگام بارگیری
 5. تجهیزات محافظت و ایمنی مناسب
 6. اطمینان از نبودن خطراتی مانند چاله، گودال عمیق، نخاله و…
 7. وجود نور مناسب هنگام کار
 8. تجهیزات سالم کار

بطور کل مراحل بارگیری و تخلیه بار جزو مراحل بسیار مهم حمل و نقل دریایی کالا محسوب می‌شود. از این رو انتخاب شرکت مناسب و خبره در این زمینه به شما در به سلامت رسیدن مرسوله‌ها کمک شایانی می‌کند.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian