آشنایی با انواع روش‌های حمل و نقل

انواع روش‌ها در جابجایی مسافرین و بارهای مختلف وجود دارد که هر کدام با توجه به تفاوتشان و یا میزان بار در هزینه‌ها متفاوت هستند. مسئله مشترک در بین این روش‌ها برای جا به جایی، تکمیل مدارک مربوطه است زیرا در غیر اینصورت اجازه عبور بار و یا مسافر داده نمی‌شود. در ادامه به بررسی روش‌های حمل و نقل بار می‌پردازیم.

انواع روشهای حمل و نقل

شیوه‌های متفاوت حمل و نقل

شیوه‌های مختلف حمل و نقل از دیرباز تا به اکنون برای تسریع و همچنین ایجاد بستری امن در روند انتقال، تغییر و پیشرفت کرده‌است. سه روش زمینی، دریایی و هوایی برای حمل و نقل وجود دارد که از این میان روش زمینی خود به دو روش جاده‌ای و ریلی تقسیم بندی می‌شود. بیشتر افراد روش زمینی را برای جابجایی خود و بارهایشان بدلیل هزینه‌ی کمتر و امنیت بیشتر انتخاب می‌کنند. هر چند این روش در مقایسه با روش‌های دیگر زمان بیشتری صرف می‌کند.
حمل و نقل هوایی راهی سریع برای جابجایی مسافر و بار است. اگرچه زمان بسیار کمتری نسبت به روش‌های دیگر در این روش صرف می‌شود اما هزینه تمام شده آن بیشتر و امنیت آن کمتر است.
روش دریایی امن و به صرفه است اما جابجایی بار و مسافر بسیار زمانبر است. هر کسی می‌تواند به اقتضای نیاز خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کند و از خدمات آنها بهرمند شود.

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی خود به دو دسته ریلی و جاده‌ای تقسیم بندی می‌شود. حمل و نقل ریلی به صرفه است و مسافران با ارائه مدارک لازم می‌توانند اقدام به جابجایی خود و یا بارهایشان کنند. در حمل و نقل زمینی مسافران از اتوبوس و یا ماشین‌های سواری استفاده می‌شود. جابجایی بار نیز با استفاده از وسایل نقلیه سنگین و کابین دار که قابلیت حمل بار را داشته باشد استفاده می‌شود.

انواع روشهای حمل و نقل

حمل و نقل ریلی

از قدیمی‌ترین و امن‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌های جابجایی است. در عین حال این روش مقررات محکمی دارد و باید با ارائه مدارک کامل اقدام به جابجایی چه در مورد مسافر و چه در مورد بار نمود. در انتقال بار ابتدا باید بررسی کرد مسیر ریلی منتهی به مقصد مورد نظر وجود دارد یا خیر. اگر مسیر ریلی وجود داشت می‌توان از طریق شرکت‌های باربری و با ارائه مدارک لازم اقدام به جابجایی نمود. شرکت تاریخ و زمان مشخصی را برای تحویل بار اعلام می‌کند و بعد از آن نیز پس از رسیدن بار به مقصد باید برای تحویل گرفتن بار با داشتن مدارک در مقصد حاضر بود.

حمل و نقل جاده‌ای

این روش از آسان‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌هاست که برای جابجایی مسافر از اتومبیل و یا اتوبوس و برای جابجایی بار از کامیون و یا تریلر استفاده می‌شود. در این روش باید در نظر داشت که بین مبدا و مقصد در داخل و یا خارج از کشور مسیر جاده‌ای مناسب و امنی وجود داشته باشد.
این روش به صرفه و سریع است اما امنیت زیادی را تأمین نمی‌کند و مخاطرات جاده‌ای آن را تهدید می‌کند که برخی ممکن است صدمات جدی به مسافر و یا بار وارد کند.

حمل و نقل هوایی

این شیوه انواع مختلفی مانند پروازهای بازرگانی، چارتر و سیستمی دارد. پروازهای چارتر که شامل بلیت‌های لحظات آخر هر پرواز هستند از نظر هزینه به صرفه می‌باشند که علاوه بر جابجایی مسافر، برای جابجایی بار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروازهای سیستمی تنها مخصوص مسافر است و بعد از تهیه بلیط باید در زمان مقرر در فرودگاه حاضر بود.

ترانزیت بار با روش هوایی

برای انتقال بار و کالا بصورت هوایی از ترانزیت کالا استفاده می‌شود. می‌توان با مراجعه به شرکت‌های مربوطه و درخواست ترانزیت و ارائه مدارک برای اینکار اقدام نمود. البته باید به این نکات توجه داشت که آیا این روش برای شما به صرفه هست و اینکه کالاهای شما در لیست کالاهای ممنوعه برای جابجایی نباشد. هزینه ترانزیت با توجه به مقدار و نوع بار متفاوت است. در هنگام تحویل دادن و تحویل گرفتن بار برای جلوگیری از بروز هر نوع مشکل احتمالی لازم است که تمام مدارک مربوطه را به همراه داشته باشید.

انواع روشهای حمل و نقل

حمل و نقل دریایی

بیشترین وزنه در حمل و نقل بار جهان در کفه‌ی حمل و نقل دریایی قرار دارد و این روش بدلیل امنیت و به صرفه بودن نقش اساسی در تجارت جهانی دارد. این روش در عین امنیت بالا و هزینه کم بسیار زمانبر است، به همین دلیل افراد زیادی به سراغ این روش حمل و نقل نمی‌روند.

شرایط کنونی حمل و نقل دریایی ایران

از آنجایی اکثر بنادر ایران منتهی به آبهای آزاد هستند، لذا این روش در کشور برای انتقال کالا و مسافران به اروپا بسیار استفاده می‌شود. در مجموع ایران دارای 11 بندر بازرگانی است که حجم کالاهای آن به 188 میلیون تن می‌رسد.
بهترین کشتی‌هایی که برای حمل و نقل بار مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به کشتی‌های بازرگانی جنرال کارگو و کشتی‌های مسافربری LNG و دوبه اشاره کرد. مانند دیگر روش‌ها، در این روش حمل و نقل نیز برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل باید مدارک کامل و لازم را تهیه کرد.

سخن پایانی
همانطور که در این مقاله ذکر شد روش‌های مختلفی برای حمل و نقل مسافر و کالاها بصورت داخلی و یا خارجی وجود دارد که هر کدام در تأمین امنیت و صرف هزینه و وقت متفاوت هستند. بنابراین باید فاکتورهایی مانند بودجه و زمان را در انتخاب یکی از این روش‌ها در نظر داشته باشید. با انتخاب شرکت حمل و نقل هوایی مناسب برای انجام مشاوره می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیام بگذارید

طراحی و سئو توسط وبینو . کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت حمل و نقل هوایی آران اکسپرس می باشد.

fa_IRPersian